Za nami dwa tygodniowe turnusy “Wakacji z GOKiem”. Wakacji nietypowych, bo odbywających się w trakcie globalnej pandemii. Na szczęście wirus nie zdołał pomieszać naszych szyków i planów, dzięki czemu mamy za sobą dwa tygodnie wspaniałej zabawy, nauki, wycieczek i integracji między młodymi mieszkańcami gminy Długołęka.
W obu turnusach “Wakacji z GOKiem” w Długołęce uczestniczyło łącznie 40 dzieci z terenu naszej gminy. Ponadto 37 milusińskich równie udanie spędzało czas pod okiem animatorów GOK na zajęciach w naszych świetlicach wiejskich w Bykowie, Śliwicach, Pasikurowicach i Bielawie.

Zabawa zabawą, ale warto podkreślić, że nasze tegoroczne zajęciom towarzyszył wyjątkowy rygor sanitarny. W związku z tym każdy dzień rozpoczynał się od obowiązkowego badania temperatur chłopców i dziewczynek. Nasze animatorki sumiennie sprawdzały temperaturę każdego z uczestników. Przed wejściem do budynku GOKu obowiązkowa była też dezynfekcja rąk. Na szczęście wirus omijał nas szerokim łukiem. Każde dziecko rozpoczęło wakacje zdrowe i tak też je zakończyło.

Tegoroczne “Wakacje z GOKiem” rozpoczęliśmy od warsztatów ekologicznych pod okiem Korneli Cypriańskiej-Peruckiej z Centrum Edukacyjnego EKOLANDIA EDU której dziękujemy za pasjonujące zajęcia i potężną dawkę wiedzy o ekologii. W ramach zajęć każde dziecko mogło m.in. własnoręcznie wykonań bezpieczny dla środowiska zapach z udziałem wosku pszczelego.

Przepysznie było na warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Milenę Dudzińską ze “Sztuki gotowania”. Nasi milusińscy mieli okazję samodzielnie robili szarlotkę i sałatkę.
Odwiedził nas też Tomasz Konopka z Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin który z pasją opowiadał jak to drzewiej bywało, a w raz jego opowieściami mogliśmy przenieść się w odległe czasy szpady i miecza.
Z pewnością nasze wakacje nie byłby tak udane gdyby nie fantastyczne zajęcia manualne przygotowane przez naszą pomysłową plastyczkę Alicję Krasny, która w tym roku zaproponowała dzieciom m.in. przygotowanie własnej pamiątki z wakacji.
Wszystkie warsztaty dofinansowano ze środków Wydziału Ochrony Środowiska Gminy Długołęka oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

“Wakacje z Gokiem” A.D. 2020 to również cztery niezapomniane wycieczki z których wracaliśmy bogatsi nie tylko o wspaniałe wspomnienia, ale i o sporą dawkę wiedzy. Na pierwszą z nich wybraliśmy się do Krainy Wygasłych Wulkanów, na pogórze Kaczawskie, a konkretnie do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. To była duża dawka wiedzy o otaczającej nas naturze oraz procesach w niej zachodzących, które zostały przybliżone przy okazji warsztatów laboratoryjnych.
Pierwszy turnus wakacji zakończył natomiast wyjazd do Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego w Chrośnicy. Z kolei uczestnicy drugiego turnusu mieli okazję odwiedzić Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi. Miejsce unikatowe w skali europejskiej. Mieści się w budynku Fabryki Mebli powstałej w 1922. Przetrwała ona w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego, a maszyny i narzędzia wykorzystane do wyposażenia stolarni sięgają swą historią połowy XIX wieku. W Muzeum znajduje się również Izba Biskupiańska poświęcona lokalnemu folklorowi. Biskupizna to najmniejszy mikroregion folklorystyczny w Polsce, którego bogata historia i kultura kultywowana jest do dziś i zachwyca swą muzyką, strojem i obyczajami.
A całość naszych sierpniowych wyjazdów przypieczętowała bardzo udana wyprawa do Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka”. Młodzi uczestnicy naszej wakacyjnej wycieczki mogli przekonać się na własne oczy jak wygląda hodowla i sprzedaż żywego karpia milickiego, opatrywanego co roku certyfikatem „Dolina Baryczy Poleca”. Ponadto w gospodarstwie hodowane są: sandacz, szczupak, sum, okoń, lin, amur oraz karaś czy płoć. Rocznie wyławia się tu od 70 do 120 ton ryb.
To były wspaniałe wakacje pełne atrakcji!


