O nas

Historia GOKu

Gminny Ośrodek Kultury działa od 20 października 2004 roku,. Naszą działalność zaczynaliśmy w odremontowanym budynku starej szkoły w Długołęce, której fundamenty sięgają XVI wieku. GOK Długołęka jest samodzielną instytucją kultury na mocy uchwały Rady Gminy z dnia 27 sierpnia 2004. Działalność Ośrodka polega na tworzeniu, upowszechnianiu oraz ochronie dóbr kultury i sztuki na terenie Gminy Długołęka, co w szczególności wiąże się z bogatą ofertą zajęć skierowanych zarówno do młodszych, jak i dorosłych mieszkańców gminy, organizacją imprez kulturalnych, koncertów, festiwali, przedstawień teatralnych, wystaw, konkursów oraz projektów z zakresu animacji społeczno-kulturalnej. GOK Długołęka posiada wyszkoloną kadrę pracowników i współpracuje ze specjalistami w różnych dziedzinach sztuki, kultury, eventów i zajęć edukacyjnych. Od grudnia 2023 mamy przyjemność propagować kulturę i edukację w nowym nowoczesnym budynku przy ul. Polnej 1A w Długołęce.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej Gminy do korzystania z oferty naszych zajęć i imprez, mając nadzieję, że każdy znajdzie w GOK Długołęka coś interesującego dla siebie.         

Do zobaczenia w GOK Długołęka!

Zespół GOKu

Działania GOKu

W ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Długołęce odbywają się stałe zajęcia i warsztaty (plastyczne, muzyczne, taneczne, teatralne, sportowe) w których uczestniczą dzieci, młodzież oraz dorośli mieszkańcy naszej Gminy. Przy GOK działają również rozmaite grupy artystyczne, które są kulturalną wizytówką całej gminy Długołęka. Dodatkowo GOK koordynuje prace świetlic wiejskich w całej gminie. Oto nasz dorobek:

DZIECIĘCO - MŁODZIEŻOWY TEATR RUCHU „TEAM”

Działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Długołęce od września 2014r. Należą do niego dzieci w wieku od 8 do 18 lat. Zespół prowadzony jest przez zawodowego mima Andrzeja Kozłowskiego, byłego aktora Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Do tej chwili Teatr zrealizował 9 przedstawień bez słów: „Święty Mikołaj zmienia ludzi”, „Muzeum figur woskowych”, „Apokalipsa”-projekt Polsko-Ukraiński zrealizowany z dziećmi z Polski i Ukrainy, „Mieszko i Dobrawa” , „Przyjęcie” , „Wehikuł Czasu”, „Titanic”, “Dom zły” oraz “Drzewo”. Spektakl „Przyjęcie” w kwietniu 2016 r. zdobył wyróżnienie oraz nagrodę finansową podczas XIII Regionalnego Przeglądu Teatrów Dzieci i Młodzieży w Piekarach Śląskich. W kwietniu 2018 r. Teatr „TEAM” został zaproszony na Prudnicki Tydzień Teatralny gdzie zaprezentował spektakl „Wehikuł Czasu”.

BLEJKATT
TEATR RUCHU

Działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Długołęce – powstał na początku października 2015. Prowadzony jest przez Andrzeja Kozłowskiego, zawodowego mima byłego aktora Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, założyciela i współtwórcę Teatru Pantomimy AP. Skład zespołu to 9 uzdolnionych pań z niewielkiej miejscowości Bielawa w gminie Długołęka. Panie od wielu lat biorą czynny udział lub same prowadzą różnego rodzaju warsztaty rękodzielnicze. Grupa BLEJKATT zrealizowała do tej pory pięć przedstawienia bez słów. Spektakl pt. ”Oczekiwanie” o tematyce bożonarodzeniowej – premiera grudzień 2015, „Przebudzenie” dramat – premiera kwiecień 2016, „Znachorka” tragikomedia – premiera maj 2017. „Wykluczeni” dramat – premiera październik 2018.”Okruchy życia” dramat – premiera październik 2019. W przygotowaniu spektakl pt.”Obrazy”. Grupa Blejkatt była wielokrotnie nagradzany na wielu festiwalach i przeglądach teatralnych.

ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO „DŁUGOŁĘKA”

Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Długołęce od 2013 roku (wcześniej 2000-2010). Od wielu lat skupia w swych szeregach dużo dzieci i młodzieży z terenu gminy Długołęka, reprezentując ja na wielu imprezach szkolnych, regionalnych a nawet wojewódzkich. Kierownikiem zespołu jest Ineza Marszałek.

"LION KIDS"

Zespół młodzieżowy założony na początku 2019 roku. Już w pierwszym roku swojego istnienia młodzi muzycy prowadzeni przez Grzegorza Wlaźlaka zagrali dla kilkusetosobowej publiczności na wrocławskim rynku koncert kolęd w aranżacji reggae. – Wszystko zaczęło się w trakcie warsztatów odbywających się w ramach ferii zimowych w GOKu w Długołęce. Warsztaty trwały tydzień i kończyły się krótkim koncertem dla rodziców. Koncert się bardzo wszystkim spodobał i wtedy zrodził się pomysł, żeby dalej się spotykać i wspólnie grać. Już pierwszy koncert zagraliśmy pod nazwą „Lion Kids”, nazwę wybraliśmy wspólnie z dziećmi spośród kilku propozycji – mówi Grzegorz Wlaźlak, jedyny dorosły członek zespołu. “Lion kids”  to przede wszystkim zabawa muzyką. Dużo reggae i muzyki afrykańskiej, ale młodzi muzycy nie chcą zamykać się na inne nurty muzyczne.

"O MATKO I CÓRKO"

Zespół międzypokoleniowy, który powstał we wrześniu 2015 r. we wsi Kamień. To właśnie wtedy zebrały się wspaniałe i zdolne kobiety, które postanowiły wyśpiewać co im w duszy gra. Wspólne śpiewanie daje im dużo pozytywnej energii, pozwala lepiej się poznać i wspierać wzajemnie. Jak sami siebie określają „Jesteśmy fajną i zgraną paczką”.

"PERŁY DŁUGOŁĘKI"

Zespół istnieje od 2013 r. stale się rozwijając, poszerzając repertuar i zdobywając nowych śpiewaków. W repertuarze zespołu są zarówno żartobliwe pieśni biesiadne, przeboje lat 60- i 70-tych jak i pieśni ludowe. Swoimi występami zespół uatrakcyjnia imprezy klubu seniora, dlatego posiada też w repertuarze piosenki o urokach emerytury.

"KULTYWATOR"

Zespół ludowy powstały z inicjatywy ówczesnej sołtys wsi Brzezia Łąka p. Elżbiety Świerczyńskiej we wrześniu 2014 r. Członkowie zespołu to seniorzy, którzy lubią swoje towarzystwo i wspólne śpiewanie. Repertuar zespołu skupia się głównie na utworach pochodzących z regionu Świętokrzyskiego, ponieważ większość mieszkańców Brzeziej Łąki wywodzi się z tych terenów. Mimo niewielkiego stażu zespół miał okazję zaśpiewać na kilku imprezach organizowanych na terenie gminy Długołęka jak również poza jego granicami. Największym do tej pory sukcesem jest wyróżnienie na 2 Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie oraz udział w „Mietkowisku” cyklicznej imprezie organizowanej w Mietkowie. Ponadto swoim udziałem KultyWator uświetnił takie imprezy jak: Dożynki Gminne w Piecowicach oraz Jarmarku Produktu Lokalnego „Skarby Dobrej Widawy” w Oleśnicy.

"BE FREE"

Młodzieżowy zespół  powstał w 2013 r. Jego skład zmienia się, zależy on od ilości uczestników warsztatów wokalnych w Gminnym Ośrodku Kultury. Aktualnie śpiewa w nim 12 osób. Jest to młodzież z ostatnich klas szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum. Zespół miał okazję już dwukrotnie wystąpić podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Długołęce, ale również uświetnił swoimi występami takie imprezy jak Dzień Dziecka w Łozinie, Jarmark Bożonarodzeniowy w Bykowie, Dni Gminy Długołęka. Ponadto wystąpił także podczas Festiwalu Ulicy Świdnickiej we Wrocławiu. Repertuar zespołu obejmuje piosenki polskie oraz zagraniczne, z filmów, musicali jak również pastorałki i piosenki ludowe. Kierownikiem zespołu jest Marta Mackiewicz. W kwietniu 2015 r. miała miejsce sesja nagraniowa na pierwsze demo zespołu. Odbyła się również sesja zdjęciowa. Efekty pracy można już usłyszeć i zobaczyć. Znalazły się na niej następujące utwory : „Znów wędrujemy” – Grzegorza Turnaua, „Sing, Sing” z rep. Maryli Rodowicz, gospelowy utwór ‚Speak to me”, „We found love” z rep. Rihanny oraz „Alleluja” Leonarda Cohena. 

 

Ale to nie koniec! Stale otwieramy się na nowe inicjatywy kulturalne: tworzymy nowe grupy zajęciowe, organizujemy kolejne eventy, zapraszamy nowe osoby do współpracy, żeby jak najlepiej propagować kulturę w naszej gminie… Masz pomysł na coś nowego w obszarze naszej działalności – skontaktuj się z nami! Każdy pomysł rozważymy:)

Skip to content